حمل و نقل سوختی

حمل مواد سوختی

حمل مواد سوختی یا ترانزیت سوخت و مواد نفتی پر ریسک ترین نوع حمل و نقل می باشد. این نوع حمل و نقل اغلب از روشهای حمل و نقل زمینی و حمل و نقل دریایی و حمل و نقل ریلی صورت می پذیرد که این خدمات طبق مقررات و ضوابط خاصی انجام می شود. حمل مواد سوختی باید حتی الامکان توسط وسایل نقلیه مسقف انجام شود تا از تابش مستقیم نور خورشید و یا بارش باران در امان باشد. در این بین شرکت های حمل و نقل بین المللی برایحمل مواد سوختی و ترانزیت مواد سوختی می بایست جهت هماهنگی و تعیین محل تردد از مبدا به مقصد، به سازمان مذکور مراجعه و ضمن ارائه در خواست کتبی به همراه اظهار نامه صاحب کالا , مجوز و مسیر عبور مواد خطرناک را دریافت نمایند.یکی از تخصص های شرکت حمل و نقل ارشا ترابر آریا ،ترانزیت مواد نفتی حمل گازوئیل .بنزین، نفت و قیر، نفت کوره ، نفت خام توسط بروزترین و مجهزترین ناوگان حمل و نقل کشور می باشد که به کلیه نقاط کشور یا کشورهای همجوار و همسایه انجام می شود. ترخیص .صادرات .واردات نفت خام و مشتقات نفتی خود نیازمند تخصص و تجربه می باشد، شرکت حمل و نقل بین المللی ارشا ترابر آریا ترانزیت محموله سوخت شما را با بهترین کیفیت و همراه با رعایت نکات ایمنی در سریعترین زمان ممکن انجام  می دهد.

شرکت حمل و نقل مواد نفتی ارشا ترابر آریا از بدو تاسیس  خود را متعهد به ارائه خدمات منطبق با استاندارد های سازمان حمل و نقل و پایانه های کشور می داند  و توانسته با بهره گیری از اطلاعات و دانش روز و امکانات عملیاتی بخش زیادی از حمل محصولات تولیدی پالایشگاه ها و مواد اولیه مورد نیاز نیروگاههای حرارتی وادارات شرکتها و دانشگاههای دولتی و خصوصی در سراسر کشور را به بهترین وجه ممکن حمل نماید .

این شرکت با کادری متعهد و متخصص سوخت مورد نیازمصرف کنندگان عمده  را با نازلترین قیمت و بالا ترین  امنیت و سرعت به مقاصد مورد درخواست می رساند.

یكی از مواردی كه از اهمیت و حساسیت خاص و بالایی برخوردار است عرضه مواد سوختی از طریق ناوگان حمل فرآورده‌های نفتی است.
عدم رعایت موازین ایمنی به هنگام انتقال مواد سوختی در جاده‌های خارج از شهر و بخصوص خیابان‌های داخل شهر توسط تانكرهای حامل فرآورده‌های نفتی سریع الاشتعال همواره می‌تواند باعث بروز حوادث و حریق‌های ناگوار شود.

بر اساس این گزارش، آخرین نمونه حوادث مشابه ، تصادف تانكر سوخت با یک دستگاه پژو در مسیر سنندج- مریوان در نزدیکی روستای نگل در تاریخ پنجشنبه 1 بهمن سال 1394 بود كه منجر به منفجر شدن تانکر سوخت و آتش سوزی خودروی پژو شد،اینگونه موارد می‌تواند خطرات بسیار زیادی برای شهروندان ، خودروهای پارك شده و غیره ایجاد نماید. اضافه بر آن هزینه های زیادی نیز باید صرف امور پیشگیری از آتش‌سوزی مایعات جاری شده توسط سازمان آتش‌نشانی شود.
همچنین استقرار كامیون‌های سوخت‌رسان در جایگاه‌های فروش سوخت از دیگر عواملی است كه در صورت رعایت نكردن نكات ایمنی در هنگام تخلیه سوخت ممكن است، باعث حریق و حادثه شود.


كارشناسان حوزه حفاظت و پیشگیری از حریق سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران به منظور پیشگیری از وقوع چنین حوادثی لازم می داند كه توجه مسئولین سازمان‌های ذیربط و شهروندان محترم را به رعایت دقیق موازین و توصیه های ایمنی بشرح ذیل معطوف كند.
۱-تجهیز نمودن خودروها به سیستم ترمز الكترونیكی (A.B.S) و برنامه ضد واژگون شدن باشد (R.S.P) تا از واژگونی این نوع وسایط نقلیه جلوگیری نماید.
۲- استاندارد نمودن تانكرهای سوخت از حیث ضمانت وسایل دینامیكی.
۳- ضخامت ورق مخزن های تانكر ها بایستی حداقل ۴ میلی متر باشد كه ضخامت تانكرها در هنگام ساخت باید رعایت شود.
۴- نصب علائم و برچسب های مواد خطرناك بر روی بدنه مخازن تانكرها و نیز داشتن دستگاه های خاموش كننده از نوع پودر و گاز.
۵- بازبینی مرتب لاستیك های خودروی سوخت رسان و تعویض بموقع آن.
۶- بكارگیری رانندگان زبده ، با تجربه و سالم از نظر پزشكی برای هدایت خودروهای سوخت رسان.
۷- ارائه آموزش های لازم به رانندگان تانكرهای حامل مواد سوختی و كنترل مسایل ایمنی این وسایط نقلیه توسط مسئول ایمنی شركت ملی پخش فرآورده های نفتی.
۸- خودروهای مخصوص حمل سوخت باید در هنگام تخلیه سوخت در مخازن پمپ بنزین ها به نحوی خودرو را در جایگاه مخصوص تخلیه پارك نمایند كه سر خودرو به طرف معبر خروجی جایگاه قرار داشته باشد تا در مواقع ضرورت به سهولت بتوان از محل خارج شد.
۹- راننده خودروهای حامل سوخت باید قبل از شروع به تخلیه از استقرار كامل و مطمئن خودرو اطمینان داشته و راننده تا پایان عملیات تخلیه ، در محل استقرار حضور داشته باشد.
۱۰- مسئول تخلیه موظف است قبل از تخلیه سوخت نسبت به اتصال سیستم ارتینگ اقدام و از محكم بودن آن مطمئن گردد.